Tak vznikla skupina Sába, ku ktorej sa pridala speváčka Jarka Hollanová. Spoločne začali pracovať na nových piesňach. Ich snaženie vyvrcholilo vydaním debutového albumu „Dar“ /1993/, ktorý bol charakteristický pop-rockovým soundom s gospelovými prvkami. V danej dobe to bol na Slovensku žánrovo ojedinelý, priekopnícky počin. CD nosič a následné koncerty boli úspešné a podnietili vznik mnohých podobných skupín.
Dôležitým medzníkom boli personálne zmeny v roku 1994. Odišli Jarka Hollanová s Ľubom Huttom a nahradili ich gitarista Miro Bardoň, basgitarista Ivan Michalička a bubeník Ľubomír Plaskoň. Jeho zásluhou Sába zmenila štýl.
Nové smerovanie kapely nebolo vždy prijímané s pochopením skalných fanúšikov a vydavateľov. Napriek tomu s nadšením začala pracovať na svojom druhom albume „Myrta“ /1997/. Má rockový zvuk, poetickejšie texty, v ktorých je ponechaný priestor na subjektívnejšie vnímanie a prežívanie myšlienok. Koncerty mali strhujúcu arénovú atmosféru.
V nasledujúcich rokoch sa v rámci skupiny vystriedali viacerí hudobníci - Peter Wild (basgitara), Igor Beďač, Majo Pikulák, Marián Grznár (bicie), Vlado Fabík (klávesy), Rado Vŕška, Miloš Igaz, Karol Kaffka (gitara). Kapela sa v tomto období zameriavala najmä na koncertnú činnosť.

saba

Súčasnosť

V roku 2013 dochádza k reunionu skupiny. Obnovuje sa zostava z najplodnejšieho obdobia (spev – L. Bezák, gitara – M. Bardoň, basgitara – I. Michalička, klávesy – J. Mikuláš). Nový bubeník Rasťo Pavlík nadväzuje na úspešnú činnosť Ľubomíra Plaskoňa. Nový hudobný materiál vychádza z rockového charakteru platne Myrta. Piesne sa vyznačujú prvkami alternatívneho rocku, v rytmickej zložke tanečnými prvkami s jemným elektronickým nádychom. Ťažiskom zostáva tímové hranie v podobe koncertnej produkcie i štúdiovej práce.
Životnou filozofiou, estetikou hudby a textov i sugestivitou celkového vyznenia je Sába blízka írskym U2. Ich vzormi sú aj škótski Simple Minds a austrálski Midnight Oil. Z textov cítiť vplyv filozofie personalizmu a kresťanského existencionalizmu. Majú lyrický charakter a reflektujú sa v nich vzťahy v rôznych podobách a situáciách. Skladby sú tvorené tímovou aranžérskou prácou a dotvárané v nahrávacom štúdiu pod vedením zvukového a hudobného režiséra Brunna Oravca.
V tomto období skupina Sába prezentuje koncertný program, zostavený zo skladieb z albumu Myrta a z najnovších skladieb . Nový tretí album s názvom „Pod obal“ by mal vyjsť začiatkom roka 2015.

 

fullbottom